Pszichológiai vizsgálatok

 

Vizsgálatok leírása:


Goodenough-féle emberrajz-teszt: képességteszt, mely az emberalakábrázolás fejlődését, a finommotorikát vizsgálja, és az emberrajz színvonala valamint az értelmi fejlettség szoros összefüggésén alapul.


Bender-A: Geometriai formák másolását tartalmazó képességteszt, mely a  szem-kéz koordinációt és a mintakövetési készséget vizsgálja.


Frostig-teszt: Komplex képességteszt, mely a vizuális észlelésre fókuszál és ismételt felvétele lehetővé teszi az életkori szintnek megfelelő fejlődés nyomonkövetését.  A teszt által vizsgált területek: szem-kéz koordináció, alak-háttér, alakkonstancia, térbeli helyzet és összefüggések.


Intelligenciatesztek: Különböző (vegyesen verbális és nonverbális) próbákat tartalmazó komplex tesztek. A próbák eredményei  intelligencia-kor kiszámolását teszik lehetővé, melyet az életkorral összevetve megkapható az álatlános intelligenciamutató.  A feladatok korcsoportok szerint különbözőek, valamint fokozatosan nehezednek. Az intelligencia szintjét lényegében az jelzi, hogy a gyermek meddig jut el ezekben a feladatokban, vagyis hány feladatot teljesít hibátlanul.


Iskolaérettségi vizsgálat: Az iskolába lépéshez szükséges legfontosabb területek fejlettségi szintjét vizsgáló komplex képességvizsgálat, mely a következő területeket foglalja magába: vizuális percepció, számolási készség, nyelvi fejlettség, mozgásfejlettség, szociális érettség.


Pszichodiagnosztikai csomag: A szülővel való első interjút (probléma körbejárása, fejlődés-történeti adatok pontosítása), a gyermekkel való 4-5 (45-50 perces) találkozást, illetve egy záró szülőkonzultációt, a tapasztalatok, javaslatok átbeszélését foglalja magába. A gyermekkel való találkozások alkalmával játékos formában, rajzok, bábok, kreatív technikák segítségével ad a pszichológus lehetőséget arra, hogy a gyermek megjelenítse belső  világát, hogy elmesélhető, eljátszható legyen mindaz, amit szavakkal még nem képes megfogalmazni.